Nawigacja

Biblioteka zaprasza Z życia biblioteki Księgozbiór Katalog online (OPAC) Regulamin Lektury Konkursy Nowości Statystyka Przewodnik po dobrych książkach

Lektury

Klasa 1

Wanda Chotomska - "Gdy zamierzasz przejść ulicę" (tekst w podręczniku)

Julian Tuwim - "Warzywa" (tekst w podręczniku)

Małgorzata Strzałkowska - "Leśny krasnoludek" (tekst czytany w klasie)

Władysław Bełza - "Katechizm polskiego dziecka" (tekst czytany w klasie)

Danuta Wawiłow - "Marzenie" (tekst w podręczniku)

Lucyna Krzemieniecka - "Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali" (tekst w podręczniku)

Rafał Witek - "Pierwszaki z kosmosu"

Julian Tuwim - "Abecadło" (tekst w podręczniku)

Maria Kownacka - "Plastusiowy pamiętnik" (fragmenty)

Hanna Łochocka - "O wróbelku Elemelku" (fragmenty)

Natalia Usenko - "Potwór ekologiczny" (tekst w podręczniku)

Julian Tuwim - "Ptasie radio"

Joanna Papuzińska - "Nasza mama czarodziejka" (fragmenty)

Marcin Brykczyński - "Tata" (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa - "Żaba" (tekst w podręczniku)

Janina Porazińska - "Pamiętnik Czarnego Noska"

 



Klasa 2 A

"Wiersze" - Julian Tuwim

"Czerwony Kapturek" i inne bajki - Charles Perrault

"Zaczarowana zagroda" - Czesław i Alina Centkiewiczowie

"Karolcia" - Maria Kruger

"Ale ja tak chcę" - Beata Ostrowicka

"Doktor Dolittle i jego zwierzęta" - Hugh Lofting

Lektury dodatkowe:

"Dziecię elfów" Hans Christian Andersen

"Przygody Emila ze Smalandii" - Astrid Lindgren

"Pippi Pończoszanka" - Astrid Lindgren

"Magda, Paweł i ty" - Krystyna Kleniewska-Kowaliszyn

"Przygody Filonka Bezogonka" - Gosta Knuttson

"Dobry potwór nie jest zły" - Anna Onichimowska

"Duch starej kamienicy" - Anna Onichimowska

"Mikołajek" - J.J. Sempe, R. Goscinny

"Prawda według Niny" - Oscar Brenifier 



Klasa 3

 

Lektury, które czytasz w domu, a omawiamy w klasie:

 "Dzieci z Bullerbyn" - Astrid Lindgren

 "Co to znaczy" - Grzegorz Kasdepke

 "Mity dla dzieci" - Grzegorz Kasdepke

 "Oto jest Kasia" - Mira Jaworczakowa

Lektury, które czytamy i omawiamy w klasie:

  "Mały Powstaniec" - Szymon Sławiński 

  "Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren"

  "Pięciu nieudanych" - Beatrice Alemagna

  "Śmierdzący ser" - Caterine DePino"

  "Pamiętnik Blumki" - Iwona Chmielewska"

 

Lektury dodatkowe do samodzielnego opracowania:

"Baśnie norweskie. Zamek Soria Moria" - Asbjornsen Peter Christen, Jorgen Moe

 "Baśnie japońskie. Bezpowrotna góra" - Zbigniew Kiersnowski

"Bractwo Srebrnej Łyżeczki" - Liliana Bardijewska

"Balsam dla duszy dziecka" - Jack Canfield, Irene Dunlap, Patty Hansen

"A wszystko przez Faraona" - Jacek Dubois

"Dziennik klikomanki" - Piotr Jędrzejczak

"Klara. Słowo na "Szy" - Marcin Wicha

"Przyjaciele" - Grzegorz Kasdepke, Mira Stanisławska-Meysztowicz

"Lassie, wróć" - Eric Knight

"Król Maciuś I" - Janusz Korczak

"Co się stało z naszą bajką" - Hanna Krall

"Bracia Lwie Serce" - Astrid Lindgren

"Ronja, córka zbójnika" - Astrid Lindgren

"Najwyższa góra świata" - Anna Onichimowska

"Niezwykłe wakacje" - Beata Ostrowicka

"Eliksir przygód" - Beata Ostrowicka

"Jadwiga i Jagienka" - Czesława Niemyska-Rączaszkowa

"Wielkomilud" - Roald Dahl

"Księga straszliwej niegrzeczności" - Jan Whybrow

"Anaruk, chłopiec z Grenlandii" - Czesław Centkiewicz

"O psie, który jeździł koleją" - Roman Pisarski

"Asiunia" - Joanna Papuzińska

"Klątwa dziewiątych urodzin" - Marcin Szczygielski

"Jaśki" - Jean Philippe Arrou-Vignod

"Pompon w rodzinie Fisiów" - Joanna Olech 

 



klasa 4

LEKTURY W KLASIE IV
książki z wakacji:
"Mikołajek" R. Goscinny, J.J. Sempe
"Dynastia Miziołków" Joanna Olech
wrzesień – „Spotkanie nad morzem” Jadwiga Korczakowska
październik – „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa
listopad – „Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak
grudzień - wybór legend
                „Marcin Kozera” Maria Dąbrowska
                „Biały mustang” Sat-Okh               
styczeń - „Baśnie” (wybrane utwory) H. Ch. Andersen
luty -  „Pinokio” Carlo Collodi
marzec - „Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren
kwiecień – „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett
ma j- „Kapelusz za sto tysięcy” Adam Bahdaj
czerwiec – "Najwyższa góra świata" Anna Onichimowska



Klasa 5

LEKTURY W KLASIE V
Książki z wakacji:    „Mikołajek” J.J.Sempe, R. Goscinny
                              „Kapelusz za sto tysięcy” Adam Bahdaj
                               „Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain
                                "Czarne stopy" Seweryna Szmaglewska
wrzesień - „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
październik – „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar
listopad – „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Mound Montgomery
grudzień - „Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki
styczeń - „Mity dla dzieci część 1 i 2” Grzegorz Kasdepke
styczeń - „Przygody Odyseusza” Jan Parandowski
luty - „Hobbit” J.R.R. Tolkien
marzec – „Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren
kwiecień – „Legendy” wybór
maj - „Sposób na Alcybiadesa” Edmund Niziurski
czerwiec – "Król Maciuś Pierwszy" Janusz Korczak



Klasa 6

LEKTURY W KLASIE VI
Lektury z wakacji:      „Kapelusz za sto tysięcy” Adam Bahdaj
                                 „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" Edmund Niziurski
                                 „Kwiat kalafiora” Małgorzata Musierowicz
                                 „Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain
wrzesień – „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa
październik – „Winnetou” Karol May
listopad –„Król Maciuś Pierwszy" Janusz Korczak
grudzień - „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński
                „Noelka” Małgorzata Musierowicz
styczeń - „Co to znaczy” cz. 1 i 2 Grzegorz Kasdepke
luty - „Chłopiec w pasiastej piżamie” John Boyne
marzec - „Poza horyzonty” Janek Mela
               „Tomek w krainie kangurów” Alfred Szklarski
kwiecień - „W 80 dni dookoła świata” Juliusz Verne
maj - „Opowiadania” Antoni Czechow
         "Pan Samochodzik" Zbigniew Nienacki
czerwiec - „Księga dżungli” J.R. Kipling



Klasa 7

LEKTURY W KLASIE VII
Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę"
Juliusz Słowacki - "Balladyna"
Aleksander Fredro - "Zemsta"
Henryk Sienkiewicz - "Latarnik"
Charles Dickens - "Opowieść wigilijna"
Adam Mickiewicz - "Dziady" część II
Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis"
Stefan Żeromski - "Siłaczka"
Agatha Christie - "Dwanaście prac Herkulesa"


Wykaz lektur - propozycja MEN - nowa podstawa programowa

(rozporządzenie MEN z 14 lutego 2017 r.)

klasy 1-3

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:
1) Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);
2) Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);
3) Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;
4) Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;
5) Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;
6) Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;
7) Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;
8) Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;
9) Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;
10) Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;
11) Maria Krüger, Karolcia;
12) Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;
13) Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;
14) Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;
15) Joanna Papuzińska, Asiunia;
16) Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;
17) Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;
18) Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;
19) Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;
20) Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;
21) Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;
22) Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;
23) Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;
24) Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.
 

Klasy 4-6

Lektury obowiązkowe:
1) Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;
2) Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
3) René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);
4) Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
5) Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
6) Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
7) Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);
8) Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;
9) Bolesław Prus, Katarynka;
10) Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
11) John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
12) Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
13) Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
14) Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce;
15) Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;
16) Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;
17) Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
18) Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.
 
Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:
1) Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;
2) Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;
3) Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;
4) Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;
5) Olaf Fritsche, Skarb Troi;
6) Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;
7) Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;
8) Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;
9) Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;
10) Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);
11) Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
12) Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;
13) Karol May, Winnetou;
14) Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
15) Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;
16) Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;
17) Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;
18) Sat-Okh, Biały Mustang;
19) Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
20) Alfred Szklarski, wybrana powieść;
21) Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;
22) Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.)
lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.
 

Klasy 7-8

Lektury obowiązkowe:
1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
2) Aleksander Fredro, Zemsta;
3) Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
5) Ignacy Krasicki, Żona modna;
6) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);
7) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
8) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
9) Juliusz Słowacki, Balladyna;
10) Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
11) Sławomir Mrożek, Artysta;
12) Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
 
Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:
1) Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);
2) Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;
3) Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
4) Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
5) Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;
6) Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);
7) Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;
8) Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;
9) Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;
10) Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty);
11) Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)
lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 81 Fundacji "Rodzice Dzieciom"
    ul. Nowowiejska 39A
    02-010 Warszawa
  • +48 022 825-18-54
    fax: +48 022 825-18-54

Galeria zdjęć